17:41, 28.06.2026
Țțțțțț!
Mai cald ca astă iarnă!
Asta-i temperatura la umbră, în curte! Eu sunt la 72 de grade Farenheit, dar mă hidratez cu Heineken...
17:41, 28.06.2026
Țțțțțț!
Mai cald ca astă iarnă!
Asta-i temperatura la umbră, în curte! Eu sunt la 72 de grade Farenheit, dar mă hidratez cu Heineken...
te făcusem din resturi de sâmbătă
din ce în ce mai mult tu lângă mine și tot mai mult în mine
îți făceai loc printre ziduri neterminate să mă umpli
cu păcate până la explozie
dormeam în durerile mele legat la perfuzia cu iluzii
nu știam cine-mi trimite semne de acces interzis
din insectarul cu fluturi albaștri
pentru noaptea de unică folosință
pleoapele mi s-au dezlipit
abia când te-am deslușit printre aripi
în agenda cu îngeri
pesemne am plâns rușinat
căutând iertare printre cearșafuri pătate cu poeme sterile
la numărarea zilelor mele fără de uși
prin care se strecoară hoțește dezastrul de toamnă
în refugiul lumilor mele
din care-ți iei zborul
păstrez: resturi de sâmbătă / ziduri neterminate / insectar
Restul e decor
Un film cu intensitate emoțională fragilă, declarativ, scolastic, demonstrativ, cu multe scene care mizează pe invenții estetice vizuale amatoricești, în ciuda mijloacelor cinematorgafice impresionante. Scenariu schematic, liniar, previzibil, deseori plicticos, cu interpretare lipsită de strălucire. Până și mantra Om Mani Padme Hum e înghesuită într-o secvență abia-abia observabilă, nefructificată simbolic așa cum merită... Bun prilej totuși să ne reamintim capodopere muzicale uriașe. Una peste alta, în pofida uriașei publicități, mi s-a părut un film de nota 6, fără consistența emoțională pe care o așteptam în ilustrarea personalității uriașe a lui Celibidache...Dar, da, n-ai cum să treci pe lângă Cravata galbenă și să te faci că nu există.
E drept, am văzut filme și mai proaste, dar dacă ajungem să comparăm cancerul cu holera, tot vai de capul nostru suntem..
cei mai mulți stăteau lângă foc
numărând aceleași stele
ca pe niște datorii vechi neachitate
aceeași factură de apă vie
aceeași taxă de drum prin destin
aceleași povești despre lupii din ei
nehrăniți cu lupoaice duioase
care nu mai veneau de ani întregi
ca altădată
cei mai mulți se-ncălzeau cu ziua de ieri
dar mereu se găsea cineva
care privea muntele
ca și cum dincolo de vârf
se ascundea o greșeală a lumii
grupul celor mulți îl numise nebun
dar el distila în plexul solar oxigenul din celulele sale
și își lua zborul îmbătrânind frumos
de pe piatra cea mai apropiată de flăcări
ca un eșec memorabil
dispărea încet în propriul orizont de mirate și ucigătoare iubiri
și iarba creștea peste el până la genunchiul cerului
se usca
numele lui dizolvându-se
într-un adio fericit
Se privesc fix în pupile acolo
în intersecția unde nimeni nu are prioritate
unde e uluire vară durere
lucruri ce nu se sfârșesc nici în orgasm
nu au margini fără să ardă
doar luminează lumea cu absolutul lor din amintiri
la ofertă
în magazinul de minuni al lumii
ea strălucește orbitor pe reclama
despre incendii solare
unde el reinventeză oxigenul
și se topește sub intensitatea culorilor
de ziua lor
ea face o vrăjitorie și el frânează brusc
la intersecția cu acces interzis
să trimită un mesaj chinuitor de vătămare
din culpă
Dacă trecem de semafor și eu mor
tu rămâi o bibliotecă disperată în orașul ăsta pustiu
unde frigul absolut al cifrei unu
nu poate deveni doi