duminică, iunie 28, 2026

Bine că Celsius nu-i Farenheit!

  BACĂU, România 

17:41, 28.06.2026 

Țțțțțț!

Mai cald ca astă iarnă!
Asta-i temperatura la umbră, în curte! Eu sunt la 72 de grade Farenheit, dar mă hidratez cu Heineken...

sâmbătă, iunie 27, 2026

DRAMOLETĂ DIN CARTIERUL DE NORD

  

te făcusem din resturi de sâmbătă

din ce în ce mai mult tu lângă mine și tot mai mult în mine

îți făceai loc printre ziduri neterminate să mă  umpli

cu păcate până la explozie

 

dormeam în durerile mele legat la perfuzia cu iluzii

nu știam cine-mi  trimite semne de acces interzis

din insectarul cu fluturi albaștri

pentru noaptea de unică folosință

 

pleoapele mi s-au dezlipit

abia când te-am deslușit printre aripi

în agenda cu îngeri

 

pesemne am plâns rușinat

căutând iertare printre cearșafuri pătate cu poeme sterile

la numărarea zilelor mele fără de uși

prin care se strecoară hoțește dezastrul de toamnă

în refugiul lumilor mele

din care-ți iei zborul

 

păstrez: resturi de sâmbătă / ziduri neterminate / insectar

Restul e decor

joi, iunie 11, 2026

CRAVATA GALBENĂ

 

Un film cu intensitate emoțională fragilă, declarativ, scolastic, demonstrativ, cu multe scene  care mizează pe invenții estetice vizuale amatoricești, în ciuda mijloacelor cinematorgafice impresionante. Scenariu schematic, liniar, previzibil, deseori plicticos, cu interpretare lipsită de strălucire. Până și mantra Om Mani Padme Hum e înghesuită într-o secvență abia-abia observabilă, nefructificată simbolic așa cum merită... Bun prilej totuși  să ne reamintim capodopere muzicale uriașe. Una peste alta, în pofida uriașei publicități, mi s-a părut un film de nota 6, fără consistența emoțională pe care o așteptam în ilustrarea personalității uriașe a lui Celibidache...Dar, da, n-ai cum să treci pe lângă Cravata galbenă și să te faci că nu există.

E drept, am văzut filme și mai proaste, dar dacă ajungem să comparăm cancerul cu holera, tot vai de capul nostru suntem..